ВСЕУКРАЇНСЬКА ПРОГРАМА МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я «ТИ ЯК?»
Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», ініційована першою леді України Оленою Зеленською, має на меті допомогти українцям знайти джерело сили. Джерело внутрішнє, в собі, на рівні усвідомлення й визнання власного психічного стану та хоча б приблизної оцінки ступеня його кризовості. Піклування про ментальне здоров’я має стати звичною відповідальністю кожного.
На сторінці програми запропоновані контакти, телефони гарячих ліній ( в Україні та закордоном) для негайного зв'язку із професіоналами, готовими підтримати, посилання, поради, продукти, техніки та методики, які допоможуть піклуватися про ментальне здоров’я – своє та людей поруч.
Здатність до адаптування, функціонування й навіть певного розвитку під час війни, перспективи повоєнного відновлення України значною мірою залежать від рівня емоційної солідарності громадян та культури піклування про ментальне здоров’я.
Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» допоможе знаходити в собі сили щодня, навчитися піклуватися про себе, опановувати стрес, тривогу, гнів тощо.
8 серій циклу «Корисно для кожного» створено Асоціацією кіноіндустрії України. Режисерами проєкту виступили Олег Маламуж та Ольга Гібелінда. Проєкт створено FIAU – Film Industry Association of Ukraine / Асоціація кіноіндустрії України, за підтримки Isar Ednannia / ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства» та за участі Malanka Studios. Ця ініціатива має на меті підтримати українців, що страждають під час війни та надати їм корисні психологічні поради щодо алгоритмів поведінки у скрутних умовах, стресових ситуаціях та чутливих питаннях комунікації під час бойових дій та під впливом від їх наслідків.
Український психологічний ХАБ. Простір на якому Ви можете взяти участь у безкоштовних вебінарах і прямих ефірах, долучитися до терапевтичних груп та отримати індивідуальну або парну/сімейну консультацію з фізичного або ментального здоров'я.
Екосистема психологічної допомоги. Проєкт у сфері освіти який надає можливість освітянам, психологам, студентам та їх батькам безкоштовно отримати навички: надання першої психологічної допомоги, роботи зі стресом тощо.
Протягом травня 2022 року в рамках діяльності Вищої школи педагогічної майстерності та професійного розвитку для співробітників ЧТЕІ ДТЕУ було організовано та проведено цикл тренінгів «Психологічна стійкість в умовах війни» з використанням методів тілесно-орієнтованої терапії. Тренінг проводила вимушена переселенка з м. Херсон, докторка економічних наук, професорка кафедри менеджменту, маркетингу і туризму Херсонського національного технічного університету, гештальт-терапевт, практикуючий психолог Лілія Корчевська. Модератор заходу – к.е.н., доцентка, завідувачка кафедри маркетингу, цифрової економіки та підприємництва, психолог ЧТЕІ ДТЕУ Ольга Вдовічена.
Основною метою тренінгу було навчити науково-педагогічний персонал та співробітників інституту відстоювати особисті кордони та захищати себе; давати собі безпеку та цінувати свій досвід; бути уважним і добрим до себе, тим більше в умовах війни та воєнних дій. Адже для людини як соціальної істоти важливою є саме система опор – як внутрішніх (цінності, смисли), так і зовнішніх (рідні, друзі, психотерапевт тощо).
Події, які відбуваються в нашій країні протягом останніх років, загострили проблему збереження психологічного здоров’я як науково-педагогічних працівників, так і студентської молоді. Це поставило перед закладами вищої освіти завдання створити такі умови розвитку особистості, які б сприяли утвердженню здорового способу її життя.
Саме з цією метою між Чернівецьким торговельно-економічним інститутом ДТЕУ та представництвом «Хайес, Інкорпорейтед» в Україні (HIAS Ukraine) й офісу HIAS Ukraine у Чернівецькій області була підписана угода про партнерство та співробітництво. На зустрічі були присутні: директор ЧТЕІ ДТЕУ Анатолій Вдовічен, керівник психосоціальної служби організації HIAS в Чернівецькій області Інна Арбузова та соціальний працівник з психосоціальної підтримки Ганна Глібка.
Програми HIAS допомагають людям подолати стрес і страждання, спричинені складними життєвими обставинами: вимушеним переселенням, конфліктом, втратою, розлукою тощо. Ці програми інклюзивно-орієнтовані, підтримують людей будь-якої релігії, етнічної приналежності, віри та походження. Співробітники HIAS надають психосоціальні послуги для відновлення та розвитку сильних сторін і ресурсів людини.
Сторони домовилися про організацію спільної діяльності з метою забезпечення психологічної та психосоціальної підтримки науково-педагогічних працівників та студентської молоді ЧТЕІ ДТЕУ.
Протягом березня 2023 року з метою забезпечення психологічної та психосоціальної підтримки науково-педагогічних працівників та студентської молоді ЧТЕІ ДТЕУ було проведено низку заходів з організації психосоціальної підтримки. Міжнародна неприбуткова гуманітарна організація HIAS Ukraine запропонувала нам співпрацю, тож була підписана угода про партнерство між її офісом у Чернівецькій області – представництвом «Хайес, Інкорпорейтед» в Україні (HIAS Ukraine) та Чернівецьким торговельно-економічним інститутом ДТЕУ. Психосоціальна підтримка включає такі напрямки: групова робота з психоціальної підтримки (рукоділля, малювання, ліплення); психоосвітні сесії для учасників, щоб допомогти зрозуміти основи появи емоцій, почуттів, поведінки та думок у стресових обставинах; групові заняття з управління стресом, щоб вивчити методи управління стресом.
Всі заняття базувалися на протоколі ВООЗ Self Help+, «Самодопомога+», де учасникам пропонували практичні вправи та вдосконалювали позитивні стратегії подолання стресу, уміння віднаходити внутрішній баланс, керувати власними емоціями та поведінкою, приймати виважені рішення, мати більшу впевненість у власних силах та готовність до непередбачуваних змін.
Наприкінці зустрічей учасники отримали сертифікати, що підтверджують проходження групового курсу з управління стресом «Самодопомога плюс».
Засідання проводилося на основі підписаної угоди про партнерство та співробітництво між Чернівецьким торговельно-економічним інститутом ДТЕУ та представництвом «Хайес, Інкорпорейтед» в Україні (HIAS Ukraine) й офісу HIAS Ukraine у Чернівецькій області.
Міжнародна неприбуткова гуманітарна організація HIAS Ukraine запропонувала Тренінг з першої психологічної допомоги (ППД), який включав такі напрямки: методика підготовки до надання ППД; роль та обов’язки фасилітатора ППД; основні принципи надання ППД; спілкування та основні навички допомоги; турбота про себе.
Наприкінці зустрічі учасники отримали сертифікати, що підтверджують проходження тренінгу з першої психологічної допомоги.
10 жовтня 2023 року в Чернівецькому торговельно-економічному інституті ДТЕУ відбувся виховний захід для студентів 1 курсу, організований представниками Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, Міжнародної антинаркотичної асоціації та громадської організації «Ні» НАРКОТИКАМ». Начальник відділу боротьби із наркозлочинністю ГУНП в Чернівецькій області Микола Лазорко та його заступник Валентин Ткаченко розповіли студентам багато цікавих фактів щодо відповідальності за вживання та поширення наркотичних речовин.
Працівники «МАА» Назар Кондра та Євген Варжевський спільно з головою ГО «Ні НАРКОТИКАМ» Сергієм Качмарським навели багато негативних прикладів та життєвих трагедій, пов’язаних із поширенням та вживанням наркотиків.
У рамках співпраці з Міжнародною неприбутковою гуманітарною організацією HIAS Ukraine в Чернівецькому торговельно-економічному інституті ДТЕУ для студентів всіх курсів та спеціальностей продовжено проведення психологічних тренінгів СЕТА Psychosocial. СЕТА Psychosocial – це короткострокова програма психосоціальної підтримки, розроблена в межах програми СЕТА, головним завданням якої є стабілізація і нормалізація студентів, які мають гостру стресову реакцію і потребують психосоціальної підтримки.
У межах проведених тренінгів студенти навчились застосовувати навики «Думати по-іншому» та «Відновлення активності».