День вишиванки у ЧТЕІ ДТЕУ
До Всесвітнього дня вишиванки, який у 2025 році відзначався 15 травня, співробітники бібліотеки, репозитарію ЧТЕІ ДТЕУ організували мистецьку інсталяцію «МАГІЯ ВІЗЕРУНКА: ВІД ЗАХОДУ ДО СХОДУ». Загальна тема цьогорічного свята – окупована спадщина, яку треба вберегти від забуття і зберегти для нащадків. На виставці були представлені вишиті вироби різних регіонів України, у тому числі вишиванки, які люди під загрозою смерті зберегли і вивезли з окупованих територій Херсонської та Донецької областей. Насамперед це дві вишиванки, які надала для виставки пані Юлія з Херсону. Вісім місяців окупації міста вона переховувала їх закопаними на подвір’ї, аби окупанти при обшуку будинку не знайшли й не забрали господарів «на підвали» чи на розстріл. Цікавою є історія вишитої сукні, яку нам люб’язно надала пані Ірина з Волновахи на Донеччині. Після окупації міста навесні 2022 року пані Ірина шукала прихисток у різних країнах світу і ця вишита сукня ставала ідентифікатором «свій-чужий»: багато людей підходили зі словами підтримки та бажанням допомогти.
Традиційна буковинська вишивка була представлена на виставці жіночими й чоловічими національними костюмами з колекції нашого інституту. Провідний бібліотекар Надія Швайчук любʼязно надала велику частину вишитих рушників, подушечок, серветок, вишиванок з особистої родинної колекції. Це роботи як самої Надії Яремівни, так і її бабусі та мами, які мешкали на Тернопільщині.
Окрім вишитих виробів, на виставці можна було ознайомитися з книгами «Українська автентика», «Народне мистецтво півдня України», «Кам'яні вишиванки Нової Каховки», які надіслали співробітники Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва. Ці книги, як і самі бібліотекарі, пережили місяці окупації й збереглися дивом. Тепер завдяки їм і Чернівці можуть дізнатися про культурну спадщину південних областей України.
Також усі відвідувачі заходу мали змогу подивитися відеоматеріали про «кам’яні вишиванки» Нової Каховки, які стали одним із символів української спадщини: відродженої, окупованої, зруйнованої.
Проведений захід вкотре довів, що вишиванка є своєрідним унікальним кодом українського етносу, що зберігає споконвічні мрії українців про волю, щастя і мир.