Загальноінститутський захід «Патріотична мовна свідомість українців»
27 серпня 2024 року відбувся загальноінститутський захід «Патріотична мовна свідомість українців». Модератор – к.ф.н., доцент кафедри менеджменту, маркетингу і міжнародної логістики ЧТЕІ ДТЕУ Наталія Максим'юк.
Мета заходу – ознайомити студентів з лексичними неологізмами, які виникли під час російсько-української війни.
Повномасштабна війна росії проти України демонструє усьому світу гідність і доблесть нашого народу. Водночас, за таких обставин українська мова збагатилась військовою субстандартною лексикою.
Студенти ознайомилися з неологізмами, які характеризуються абсолютною новизною як форми, так і змісту. Крім того, вони підкреслюють особливу характеристику їх авторів: образність мислення, здатність переосмислення дійсності та велике почуття гумору, завдяки яким безперервно виникають нові метафори чи метонімії, звужуються чи розширюються попередні значення слів. Навряд чи хтось не чув слів "байрактарити", "енлоїти", "джавелінити", "стінгерити" чи "хаймарсити". До речі, всі вони означають "нищити ворога". Як, власне, й слова "задвохсотити" чи "затрьохсотити". Звісно, неможливо війну назвати навіть нейтральними обставинами, що приводять в ужиток нові слова. Однак воєнні неологізми свідчать не лише про багатство української мови, а й про інтелектуальну дотепність нашого народу, вміння тримати стрій, настрій, дух і волю.
На завершення усі присутні дійшли висновку, що кожне новонароджене слово віддзеркалює звитягу, смак перемоги в битвах, гумор та іронію дотепних і відважних сучасників з надзвичайною волею до перемоги.
Слово – зброя! Борімося – переможемо!